Draftujeme dobrovoľníkov pre komerčný svet

  • Online knižnica

 

Existuje veľa filmov po zhliadnutí ktorých premýšľate nad svojím životom a prehodnocujete ho. Tieto príbehy, či už sú pravdivé alebo len dobre vymyslené, môžu každého z nás niečím inšpirovať. Pozrite si zoznam filmov, ktoré vás môžu v akomkoľvek veku povzbudiť na ceste za vzdelaním a znásobiť hlad po vedomostiach.

1. Dobrý Will Hunting

Hoci ide o starší film z roku 1997, jeho dej vás zaručene vtiahne do seba.  Ide o psychologickú drámu opisujúcu život dvadsaťročného Willa, ktorý pochádzal z chudobných pomerov, no napriek tomu disponoval s neuveriteľnými vlastnosťami. Tie sa prejavili úplnou náhodou, keď Will s ľahkosťou vypočítal zložitý matematický príklad, ktorý profesor zanechal na tabuli. Vo filme sa bije jeho potenciál byť naozaj dobrým a zároveň nezáujem rozvíjať svoj talent.

O scenár filmu sa postarali Matt Damon a Ben Affleck, ktorý zaň získali aj niekoľko ocenení. Hlavú úloha Willa Huntinga stvárnil práve Matt Damon a rolu profesora Seana Maguireho z Bostonskej univerzity predviedol Eobin Williams.

V databáze csfd ide o 72. najlepší film a 133. najobľúbenejší film, pričom film dosiahol v hodnotení divákov 88%.

">

2. Najlepší ocko

Film je natočený podľa skutočnosti, čo tomuto príbehu ešte viac pridáva na obdivuhodnosti. Ide o film, kde má hlavný hrdina obrovskú chuť plniť si svoje sny napriek nepriaznivým okolnostiam, ktoré ho stretnú. Dvaja stredoškoláci John a Kathy zistia, že spolu čakajú dieťa, John však vždy túžil po Harvarde, a preto sa rozhodol pokračovať v štúdiu. Musí zároveň zvládať úlohu slobodného otca i nároky veľmi ťažkej školy. Mnohí mladí ľudia majú problém vyštudovať vysokú školu bez akýchkoľvek sťažených podmienok i preto môže byť tento skutočný príbeh pre kohokoľvek silnou motiváciou.

Hodnotenie na csfd: 62%

">

3. Spolok mŕtvych básnikov

Ide o film režiséra Petra Weira, ktorý išiel do kín v roku 1989 a hneď získal niekoľko hodnotných cien ako cena BAFTA za najlepší film  či najlepší zahraničný film vo Francúzsku a Taliansku. Príbeh sa odohráva na pôde internátnej školy, ktorá je známa svojím čestným konaním, disciplínou študentov a tradíciou. Súčasťou tejto školy sa stal aj učiteľ literatúry John Keating, ktorý využíval nezvyčajné vyučovacie metódy. Tieto metódy však nespĺňali kritéria, aké si škola predstavovala, no študentom sa veľmi páčili. Ich učiteľ ich motivoval tak, že sa rozhodli pokračovať v spolku mŕtvych básnikov rovnako ako ich nový profesor. Študenti však netušili, čo tým spôsobili.

Na csfd získal je film zaradený ako 155. najlepší film a 223. najobľúbenejší film, pričom prostredníctvom hodnotení získal na csfd 86%.

">

4. Tréner Carter

Príbeh trénera Cartera je inšpiratívny, aj keď zo začiatku bol nepochopený a spoločnosťou odsudzovaný. Hoci sa týka basketbalu a športu, zaujme naozaj každého. V príbehu vyhráva zdravý rozum a usmernenie kouča Cartera, ktorý chce dosiahnuť, aby jeho neporaziteľný tím myslel aj na svoje školské vzdelanie. Rozhodne sa zatvoriť telocvičňu, kde jeho tím pravidelne trénuje, kým členovia tímu nezlepšia svoje akademické výsledky. Fanúšikovia, spoločnosť a rodina hráčov s týmto rozhodnutím nesúhlasí, pretože úspech tímu by mohol ešte rásť. Kouč chce týmto mladým ukázať inú budúcnosť akou sú gangy, drogy, väzenie či alkohol, hoci sú to talentovaní basketbalisti. Film z roku 2005 režíroval Thomas Carter podľa scenára Marka Schwahna a Johna Gatinsa.

Hodnotenie na csfd: 81%

">

5. Šťastie na dosah

Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Will Smith ako otec Chris Gardner, ktorý sa snaží dobre postarať o svoju trojčlennú rodinu. Hľadá si takú prácu, aby si finančne vystačili, no jeho manželka je psychicky vyčerpaná zo stáleho riešenia ich finančnej situácie a od rodiny odchádza. Chris sa nevzdáva a snaží sa ďalej. Dostane ponuku profesionálnej stáže v prestížnej firme, avšak bez finančnej podpory. Chris dúfa, že preukáže svoje schopnosti a dostane naozaj dobrú prácu, no kým sa tak stane, Chris so svojím 5-ročným synom sa ocitnú na ulici. Napriek tomu sa nevzdáva a snaží sa byť milujúci otcom. Príbeh vás inšpiruje k tomu, aby ste si aj vy splnili sen o vašom zamestnaní v odbore, ktorý študujete, alebo vás zaujíma.

Hodnotenie na csfd: 82%

">

6. Pravá blondínka

Hoci tento film nepatrí u kritikov medzi tie obľbené, svojím príbehom jednoznačne patrí do tohto zoznamu. Hlavná hrdinka Elle Woodsová sa dokázala povzniesť nad svoje pocity menejcennosti, pocity odmietania kvôli výzoru a dostala a na jednu z najprestížnejších škôl v okolí - na Harvard. Elle sa snaží zapadnúť medzi ostatných, no svojím výzorom a roztomilosťou odrádza okolie, ktoré ju považuje za typickú blondínu. To ju motivuje k tomu, aby sa nevzdávala a pracovala na sebe ešte viac, čo sa jej nakoniec oplatí. Tento film vám môže pripomenúť, že mnohokrát sa v nás ukrýva väčší potenciál, ako si sami uvedomujeme. Treba ho len rozvíjať.

Hodnotenie na csfd: 59%

">

7. Sila slova

Životopisný film The Great Debaters (Sila slova) bol natočený v roku 2007 v réžii Denzela Washingota, ktorý si zahral zároveň aj hlavnú postavu profesora Melvina Tolsona. Ten vedie so svojimi študentmi debatné krúžky, kde sa konverzácie zúčastňujú rovnako bieli ako aj čierni študenti. Bol to prakticky prvý takýto spolok v Amerike a vďaka svojmu úspechu získal pozvanie na národný šampionát na Harvardskej univerzite. Štvorčlenný tím sa tak musí popasovať s témami ako sexismus, výtržnosti, zatýkanie, Jim Crow či milostné aféry.

Hodnotenie na csfd: 80%

">

8. Hudba môjho srdca

Patrí tiež medzi staršie filmy, no na jeho kvalite mu to neuberá. Roberta Guaspariová (Meryl Streep) zostane sama s dvoma deťmi. Stretne ju však priateľ, ktorý ju pozná ako nadanú študentku hudby. Ponúkne jej prácu na strednej škole, kde má učiť chudobné deti z Harlemu. Roberta prijme miesto učiteľky hudby a chce pre školu získať 50 huslí, ktoré lacno kúpila.  Nehce na tom zarobiť, ale presvedčiť riaditeľku, že výukou hudby môže škola veľa dosiahnuť. Tá si to nemyslí a navyš škola nemá na školský orchester peniaze. Nadšená učiteľka sa ale nevzdá a začne sa snažiť o komplexný školský program. Čaká ju veľa trápeni a musí bojovať nielen so školou, ale aj deťmi a ich rodičmi. Roberta obetuje všetko, lebo je presvedčená, že práve láskou k hudbe môže zapáliť v týchto deťoch plamienok nádeje, ktorý zmení ich život. Na konci všetkých čaká úžasný zážitok a aj tí neveriaci začujú hudbu svojho srdca.

V hodnotení divákov csfd získal film 72%.

">ttps://www.youtube.com/watch?v=NWb5RkZeV4k

 

 

Inšpiratívny článok sme pre vás našli na www.eduworld.skZa týmto projektom stojí

OZ V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže